Lapuose yra naudingų taninų – kvercetino ir pentozanų. Fenoliniai junginiai, esantys ąžuolo lapuose, veikia kaip stiprus antioksidantas, kovojantis su laisvaisiais radikalais organizme, todėl jie yra naudingi valant organizmą nuo toksinų ir atliekų.

Ąžuolo lapai pasižymi antikancerogeniniu poveikiu, dėl savo antioksidacinių savybių jie gali užkirsti kelią vėžinių ląstelių augimui.

Flavonoidai, kurių taip pat yra ąžuolo lapuose, turi kardioprotekcinį poveikį, kuris gali sumažinti širdies ir kraujagyslių ligų riziką, nes ąžuolo lapai slopina kraujagyslių uždegimą ir neleidžia susidaryti apnašoms.

Ąžuolo lapuose esantis antioksidacinis poveikis didina  gerojo cholesterolio kiekį kraujyje ir mažina blogojo cholesterolio kiekį. Šis mechanizmas yra svarbus siekiant užkirsti kelią aterosklerozės vystymuisi ir padėti išvengti koronarinės širdies ligos ir net insulto. Lapai gali padėti gydyti dislipidemiją (lėtinius cholesterolio sutrikimus).

Be to, iš ąžuolo lapų gaminami preparatai mažina kraujospūdį, o tai taip pat teigiamai veikia širdies ir kraujagyslių būklę.

Kova su virusais ir bakterijomis

Ąžuolo lapai pasižymi antivirusiniu ir antimikrobiniu poveikiu, iš jų galima užplikyti arbatos ir naudoti peršalimo bei gripo gydymui, taip pat kaip dezinfekavimo ir antiseptiko priemonę.

Organizmą stiprinanti arbata

1 arbatinis šaukštelis susmulkintų lapų (arba 3-4 sveiki susmulkinti lapeliai) +400-500 ml verdančio vandens. Leisti prisitraukti porą valandų. Nukošti. Išgerti arbatą patariama per 3-8 kartus dienos bėgyje.

Ąžuolo lapai pagreitina traumų gijimą

Ąžuolo lapuose, kaip minėta aukščiau, yra flavonoidų, kurie atlieka svarbų vaidmenį gijimo procese, ypač esant paviršiniams pažeidimams. Norėdami pagreitinti gijimą, patariama ant žaizdos paviršiaus dėti šviežius arba džiovintus ąžuolo lapus. Be to, ąžuolas turi gerą hemostazinį (kraujo krešėjimas) ir dezinfekuojantį poveikį, todėl jį galima pradėti naudoti iškart po sužalojimo – kaip gyslotį.

Ąžuolo lapai padeda gydyti skrandžio opas

Visos tos pačios medžiagos, kurios gydo širdies ir kraujagyslių ligas bei žaizdas, gali padėti išgydyti žarnyno ir skrandžio opas. Jos taip pat teigiamai veikia virškinimą apskritai, naikindamos virškinamajame trakte esančias patogenines bakterijas.

Ąžuolo lapai mažina vietinį uždegimą

Ąžuolo lapai gali sumažinti vietinius uždegimo simptomus, tokius kaip paraudimas, patinimas ir raumenų skausmas. Gydymui užtenka uždegimo vietas apdėti šviežiais arba pamirkytais džiovintais ąžuolo lapais. Ne veltui ąžuolo vantos laikomos gydomosiomis, nes po vonios su ąžuolo vantele jau po vieno panaudojimo odos uždegimas pastebimai sumažėja, išnyksta skausmas, dirginimas ir patinimas.

Opaligė, hemorojus, dizenterija

Patariama daryti klizmas su ąžuolo lapų ir žievės antpilu. Jam paruošti reikia paimti nedidelį valgomąjį šaukštą džiovintos sutrintos ąžuolo žievės, įdėti keturis susmulkintus lapus ir viską užpilti stikline verdančio vandens. Leisti prisitraukti mažiausiai valandą, nukošti. Po to gautą antpilą galima praskiesti šiltu vandeniu ir naudoti klizmoms.

Inkstų ligos ir urogenitalinių takų uždegimai

Patariama gydytis ąžuolo lapų ir žievės antpilu, vartojamu į vidų. Sumaišyti lapus ir žievę santykiu dešimt su vienu(10:1), užpilti verdančiu vandeniu ir palikti prisitraukti, kol skystis atvės iki kambario temperatūros. Nukošti. Antpilą rekomenduojama gerti vieną kartą per dieną – ryte.

Išoriniam vartojimui nuo venų varikozės ir furunkulų

40 gramų susmulkintos ąžuolo žievės ir 20 jaunų susmulkintų ąžuolo lapų +1 litras verdančio vandens. Leisti prisitraukti tris valandas. Nukošti. Po to antpilas supilamas į vandens dubenį arba šiltą vonią Jame patariama kaitinti kojos arba visą kūną (vonioje) – dvidešimt minučių. Po to reikėtų atsigulti 1 valandai po šilta antklode.

Ąžuolo lapus patariama naudoti tiek išorėje, tiek į vidų. Rekomenduojama greitam įvairių žaizdų ir įpjovimų gijimui, opų randėjimui.

Plaukai

Ąžuolo lapų nuovirą patariama naudoti kaip plaukų skalavimo priemonę. Dėl lapuose esančių naudingų medžiagų tokios procedūros padeda atkurti plaukų blizgesį ir elastingumą, taip pat sustiprina plaukus.

Naktinis šlapimo nelaikymas

1 arbatinis šaukštelis lapų + 2 stiklinės verdančio vandens. Leisti prisitraukti šiltoje vietoje 2 paras. Nukošti.

Taip pat šiuo nuoviru patariama naudoti skalavimams esant burnos gleivinės uždegimams, blogam burnos kvapui, liežuvio uždegimui, nuo pragulų, plaštakų ir pėdų nušalimo (vonios), nudegimų, žaizdų, odos uždegimų, egzemų.

Dažnas, stiprus, nekontroliuojamas šlapinimasis

Rekomenduojama gerti po 1,5 gramo ąžuolo lapų miltelių užgeriant vandens gurkšniu, 3 kartus per dieną 30 minučių prieš valgį.

Blogai gyjančioms žaizdoms ir opiniams odos paviršiams gydyti (išoriškai)

Paruošti miltelius iš sausų ąžuolo lapų. Šiais ąžuolo lapų milteliais patariama pabarstyti sunkiai gyjančias opas ir žaizdas.

Cukraligė

Išspausti sultis iš šviežių ąžuolo lapų, surinktų iškart po žydėjimo. Vartoti patariama po 1/2 –1 arbatinį šaukštelį sulčių su medumi (1:1), praskiestų šiltu vandeniu, 3 kartus per dieną.

Gilių milteliai: sutrinkite džiovintas giles į miltelius. Vartoti patariama po 1 arbatinį šaukštelį 3 kartus per dieną prieš valgį sergant cukriniu diabetu.

Kaip prevencinė ir stiprinanti priemonė- esant nepakankamai ir prastai mitybai

Ąžuolo lapų arbata

1 arbatinis šaukštelis (5 gramai) šviežių arba sausų susmulkintų lapų +0,25 litro verdančio vandens. Leisti prisitraukti 20 minučių. Nukošti.

Tinktūra

4 valgomieji šaukštai susmulkintos ąžuolo žievės arba lapų +500 ml 50 % degtinės. Leisti prisitraukti tamsioje vietoje 31 dieną. Dažnai sujudinant. Nukošti. Gerti patariama po 1 valgomąjį šaukštą į 1/3 stiklinės vandens ant tuščio skrandžio 3 kartus per dieną – nuo bet kokio viduriavimo, ypač lėtinio. Tinktūrą, atskiestą vandeniu, patariama skalauti esant burnos ertmės uždegimui, spuogams.

Džiovinimas, laikymas

Sausa žievė, jaunos šakos su lapais džiovinamos pavėsyje – nedideliais ryšuliais, pakabintos. Žaliavos laikomos sausoje patalpoje popieriniuose maišuose ir dėžėse. Žievės tinkamumo laikas yra iki 5 metų, lapų – 1 metai.

Džiovinti ąžuolo lapai beveik visiškai išlaiko gydomąsias savybes, tačiau tampa kieti. Jei norite suminkštinti- 10 minučių užplikykite verdančiu vandeniu arba palaikykite virš garų. Lapus ir vantas reikia rinkti vasarą po žydėjimo: nuo birželio antros pusės iki rugpjūčio pradžios.

Švieži ąžuolo lapai yra naudingas aštrus ir aromatingas priedas marinuojant agurkus, jie suteikia stiprumo, todėl konservuoti agurkai ir pomidorai tampa tvirti ir traškūs.

PERSPĖJIMAS

Nepatariama naudoti : žarnyno ligos su nuolatiniu vidurių užkietėjimu, trombozė, individualiu netoleravimu. Perdozavus – antpilo ir nuoviro vartojimas gali sukelti vėmimą, nėščios moterys ir vaikai (iki 12 metų) turėtų gerti mažomis dozėmis ir tik esant būtinybei.

Parašykite komentarą