Žalios bulvės ir jų sultys yra labai sveika vartoti. Bulvėse yra daug medžiagų, tokių kaip kalis, siera, fosforas ir chloras, todėl sėkmingai naudojamas senatvinėms odos dėmėms šalinti. Visi mikroelementai naudingi tik organine, natūralia forma. Virdami jie virsta neorganiniais elementais, o tokiu pavidalu organizmas jų visiškai nepasisavina arba yra labai menkos vertės.
Bulvėse yra daug kalio, reikalingo normaliai širdies ir kraujagyslių bei nervų ir raumenų sistemų veiklai, taip pat organizmo vandens balansui palaikyti. Kalis padeda pašalinti skysčių perteklių iš organizmo
Prieš bulves atsitraukia alergijos, skausmas, uždegiminiai procesai, virškinimo sutrikimai, širdies ir kraujagyslių ligos. Bulvių gumbuose yra mineralų ir vitaminų, reikalingų normaliai žmogaus organizmo veiklai.
Žalias bulves vartojant, gali atsirasti nemalonių pojūčių gerklėje. Nesudėtinga jų atsikratyti. Užtenka išgerti vaisių sulčių arba paskalauti vandeniu.
Didžioji dalis maistinių skaidulų, kaip ir kitų naudingų elementų, yra bulvių lupenoje arba tiesiai po ja.
Bulvių virimas vandenyje nėra pats geriausias būdas dar ir dėl to, kad verdant nuluptas bulves prarandamos vandenyje tirpios medžiagos, ypač vitaminas C. 25-30 minučių verdant verdančiame vandenyje nuluptos bulvės netenka iki 40 % vitamino C, o neluptos – iki 10 %. Kiti gaminimo būdai turi dar didesnį poveikį vitaminų B ir C kiekiui; tyrė praranda iki 80%, gruzdintas patiekalas – 60% vitamino C.
Bulves rekomenduojama virti su lupenomis ir be druskos. Tris kartus per savaitę patariama gerti šiltą nuovirą. Taip pat manoma, kad vonelės iš bulvių nuoviro yra naudingos rankų odai, nes suminkština ją ir skatina mažų žaizdelių gijimą.
Ar žinote visą tiesą apie nuplautas daržoves?
Parduotuvėje pirktos plautos daržovės – tai daržovės, kurios buvo panardintos į karštą didelės koncentracijos chloro tirpalą, kad jos būtų išvalytos ir konservuotos, o vėliau džiovinamos karštu oru. Esant aukštai temperatūrai, chloras greitai išgaruoja, nepalikdamas kvapo.
Jei paimsite įprastas žemėtas bulves ir nuplausite, po trumpo laiko jos pradės vyti. Tas pats atsitiks su morkomis, burokėliais ir kitomis šakniavaisinėmis daržovėmis. O chloro dėka jos tarnauja ilgiau.
Taigi geriau pirkti daržoves žemėtas ir prieš verdant jas nuplauti.
Bulvių žievelė
Virdami bulves be odelių, netenkame daug naudingų medžiagų. Žievelės sudėtyje yra kalio ir cinko, reikalingo normaliai širdies ir kraujagyslių sistemos veiklai. Jame yra daugiau vitaminų ir mineralų nei gumbuose, taip pat yra fermentų, kurie pagerina bulvių krakmolo pasisavinimą organizme.
Bulvių žala
Pagrindinė taisyklė – laikytis rekomenduojamos produkto paros normos: apie 300 gramų per dieną. Ją viršijus gali padidėti bendras kūno svoris ir atsirasti nemalonus šalutinis poveikis.
Taip pat nereikėtų valgyti bulvių, kurių žievelė pažaliavusi. Tai rodo, kad gumbuose viršytas solanino kiekis, kuris dėl toksinių šios medžiagos savybių gali turėti žalingą poveikį žmogaus organizmui.
BULVIŲ SULTYS
Bulvių sultims ruošti reikia rinktis sveikas, nesudygusias bulves. Svarbu, kad žievelė nebūtų žalsvo atspalvio, rodančio, kad gumbuose yra nuodingos medžiagos. Taip pat nerekomenduojama spausti sulčių nuo vasario iki naujo bulvių derliaus, nes jose kaupiasi solaninas ir mažėja naudingųjų elementų. Pasirinktas bulves reikia nuplauti, išdžiovinti ir išspausti su sulčiaspaude.
Alternatyvus būdas – sutarkuoti bulves arba jas sumalti ir perkošti per marlę. Paruoštas sultis geriausia gerti iš karto, nes laikant jos patamsėja, parausta, o vitaminų aktyvumas gerokai sumažėja.
Kadangi nuskustos bulvės greitai praranda naudingas savybes, sultis iš jų reikia suvartoti per 10 minučių po išspaudimo. Taip pat pasenusios bulvių sultys gali būti toksiškos žmonėms, nes jose gaminasi solaninas. Draudžiama vartoti sultis iš perdirbtų ir chemikalais patręštų bulvių. Kalbant apie veislę, naudingiausi yra raudoni arba rožiniai pailgos formos gumbai.
Sultis patariama gerti šiaudeliu, nes jos neigiamai veikia žmogaus dantų emalį. Jei bulvių sultys buvo naudojamos dantenoms ar gerklei skalauti, po procedūros rekomenduojama burną praskalauti švariu vandeniu.
Bulvių sultyse gausu vitamino C. Tai vitaminas, kurio turėtumėte vartoti daugiau, jei norite, kad jūsų oda kuo ilgiau išliktų jaunatviška. Vitaminas C yra atsakingas už endogeninio kolageno gamybos mūsų organizme skatinimą. Kolagenas atlieka daug svarbių vaidmenų mūsų organizme, įskaitant senėjimą stabdantį, žaizdų gijimą, sąnarių ir kaulų palaikymą ir kraujo krešėjimo mechanizmą.
Be vitamino C, bulvių sultyse taip pat yra vitamino A ir vitamino B komplekso.
Sultyse esantis kalis ir geležis palaiko mūsų organizmą ląstelių lygiu.
Vitaminas C ir vitaminas A, esantis bulvėse, taip pat yra geras antioksidantų šaltinis.
Taigi, bulvių sultys padeda išvengti vėžio ir uždegiminių ligų mūsų organizme. Tai nėra išgydymas, bet tam tikru mastu gali padėti išvengti vėžio.
Be to, bulvių sultys mažina „blogojo cholesterolio“ kiekį. Šis sulčių poveikis sumažina aterosklerozės, širdies priepuolio ir insulto riziką.
Šviežių bulvių gumbų sultys stiprina kasos sekreciją. Dozavimas yra toks pat kaip ir gastritui.
Rekomenduojama gerti bulvių sultis – virškinimo sutrikimai, pilvo pūtimas ir viduriavimas gali gana greitai nustoti varginti (žinoma, nebent rimtų patologijų). Be to, bulvių sultys detoksikuoja kepenis ir tulžies pūslę bei padeda sumažinti cholesterolio kiekį, taip pat pašalina nuovargį ir energijos trūkumą. Jos laikomas visų žmogaus organizme vykstančių biologinių procesų stimuliatoriumi.
Gastritas
Bulves sutarkuokite ir išspauskite iki pilnos stiklinės tūrio. Gerti patariama 30 minučių prieš rytinį valgį. Šį gydymą reikia kaitalioti – sultis geriame 10 dienų, dar tiek pat laiko darome pertrauką.
Esant gastritui, vidurių užkietėjimui, nuolatiniams galvos skausmams – rekomenduojama gerti po pusę stiklinės 2-3 kartus per dieną.
Jeigu reikia mažinti kraujospūdį, pašalinti skrandžio gleivinės opas, palengvinti inkstų ar kasos veiklą, malšinti rėmenį, pykinimą, kartumą burnoje, malšinti patinimą, rekomenduojama kasdien vartoti po 100-150 ml bulvių sulčių. Gerti rekomenduojama du kartus per dieną, pusvalandį prieš valgį.
Paprastai sutrikus virškinamojo trakto veiklai, pabudus tuščiu skrandžiu rekomenduojama išgerti vieną stiklinę sulčių, tada dar pusvalandį eiti pamiegoti, o dar po pusvalandžio galima pusryčiauti. Po dešimties dienų sulčių gydymo kurso reikia daryti dešimties dienų pertrauką. Tada kursą galima kartoti dar kartą.
Gydymo kursą rekomenduojama atlikti pavasarį ir rudenį. Sergant skrandžio ir žarnyno opalige, rekomenduojama pradėti gydyti bulvėmis nuo 1 šaukštelio sulčių palaipsniui didinant dozę. Sultis reikia gerti tol, kol pagerės sveikata.
Nedideli inkstų akmenys
Liaudies medicina teigia, kad galite suskaidyti gerdami po ketvirtį stiklinės sulčių 3 kartus per dieną. Gydymo kursas atliekamas kas tris mėnesius 2 savaites, kol gaunamas teigiamas rezultatas.
Širdis, kraujagyslės
Vienoje stiklinėje bulvių sulčių yra nemažas kiekis kalio, daugiau nei 50% paros normos. Tai reiškia, kad dienos pradžia su stikline šių sulčių sumažins širdies ir kraujagyslių sistemos įtampą, nes sumažins įtampą kraujagyslėse ir arterijose ir taip sumažins kraujospūdį.
Krūtinės angina
Šviežias bulvių sultis leiskite pastovėti 1 valandą, nukoškite, sumaišykite su spanguolių sultimis ir patariama gerti po 1/2 stiklinės 3 kartus per dieną.
Plaukai
Bulvių sultys gerina plaukų sveikatą ir apsaugo nuo pleiskanų, uždegimų ir sausos galvos odos. Šiomis sultimis patepdami plaukus nuo šaknų iki galiukų, taip pat pagerinsite plaukų sruogų blizgesį ir stiprumą, išvengsite galiukų skilinėjimo ir sustiprinsite blizgesį. Užtepę ant plaukų, palikite 10-20 minučių, tada nuplaukite šiltu vandeniu.
Kaukė plaukų augimui
2-3 bulves sutarkuoti smulkia tarka. Išspauskite sultis ir įtrinkite į galvos odą. Po 20 minučių nuplaukite kaip įprasta. Pakartokite tai 2 kartus per savaitę. Rezultatas – stori plaukai.
Rožė
Iš bulvių lupenų išvirkite sultinį. Rekomenduojama išgerti ir ant pažeistų vietų patariama dėti kompresus.
Pilvo pūtimas
Patariama kasdien nevalgius išgerti po 1 stiklinę žalių bulvių sulčių, po to 1 valandą nieko nevalgyti, geriausia 30 minučių pagulėti. Gydymo kursas yra 10 dienų.
Odos drėkinimas
Šviežios bulvių sultys puikiai prisotina odą drėgme. Vieną bulvę sutarkuokite smulkia tarka ir per marlę išspauskite sultis. Patariama nuvalyti veidą sultimis sudrėkinus vatos diskelį.
Veido kaukė
Patariama nuvalyti kaklą ir veidą bulvių sultimis. Po pusvalandžio likučius pašalinkite šiltame piene suvilgytu vatos diskeliu. O po to palepinkite odą kontrastiniu dušu – pirmiausia nuplaukite veidą šiltu vandeniu, tada nuplaukite vėsiu vandeniu.
PERSPĖJIMAS
Bulvių sultys nerekomenduojamos žmonėms, sergantiems cukriniu diabetu, linkusiems į nutukimą, taip pat žmonėms su mažu rūgštingumu.
RECEPTAI
Peršalimas, sloga
Patariama kvėpuoti virš indo, kuriame buvo virtos bulvių lupenos.
Apsinuodijimas alkoholiu
Norint išblaivėti, rekomenduojama valgyti žalias bulves, sutarkuotas (geriausia su lupenomis) smulkia tarka.
Nudegimai, nuospaudos
Kad nudegimas ar nuospaudos užgytų greičiau, pritvirtinkite pusę žalios bulvės prie skaudamos vietos.
Dėl nedidelių nudegimų patariama pertrinti bulves per smulkų sietelį ir gautu minkštimu patepti pažeistą vietą.
Hemorojus
Žvakutės išpjaunamos iš gumbų ir nakčiai įdedamos į išangę. Bulvės mažina uždegimą, pašalina odos dirginimą ir nedidelį kraujavimą. Gydymo kursas trunka 2-3 savaites.
Ryte rekomenduojama gerti žalių bulvių sultis, o nakčiai iš jų gaminti žvakes.
Kad procedūra būtų lengvesnė, bulvinę žvakę galima patepti saulėgrąžų aliejumi. Galima palikti visą dieną – vaikščioti netrukdo. Jei reikia eiti į tualetą, žvakę reikia išmesti, o po šalto išangės plovimo (o dar geriau šalto tiesiosios žarnos dušo su nedidele klizma su 1/2 stiklinės vandens) įkišti šviežią žvakę.
Jei atidžiai ir atsargiai taikysite šį metodą, hemorojus išnyks per kelias dienas, tačiau procedūrą reikia atlikti per 10 dienų. Jei reikia, gydymo kursas kartojamas po 1-2 mėnesių.
Sutarkuokite žalią bulvę, išspauskite sultis į 1 valgomąjį šaukštą ir per naktį nedideliu švirkštu įšvirkškite į išangę. Ši procedūra turėtų būti atliekama 10 dienų. Būtinai išspauskite sultis iš neskustų bulvių (su odele).
Nuplyšęs nagas
Pradeda trūkinėti, tuomet reikia paimti bulvių lupenas ir uždėti ant piršto baltąją pusę, surišti. Kelis kartus per dieną keiskite bulvių lupenas.
Kosulys
Karštas bulves patariama supjaustyti juostelėmis ir uždėti ant krūtinės, pateptos terpentinu.
Išvirkite 4-5 bulves su lupenomis, bet taip, kad nepervirtų. Ant krūtinės ar nugaros rekomenduojama uždėkite kelis popieriaus lapus ir ant jų uždėti per pusę perpjautas karštas bulves. Apsukti save rankšluosčiu. Kai bulvės atvės, nuimti popieriaus lapus. Šią procedūrą patariama atlikite vakare.
Bulvių gabalėlius išvirti, nupilti vandenį, sudėti į dvigubą plastikinį maišelį- užrišti, tada suvynioti į lininį rankšluostį (2-3 sluoksniai) ir patariama uždėti prie krūtinės. Reikia būti atsargiems, kad nenudegtumėte. Rekomenduojama taip pašildyti krūtinę 1 valandą.Mastitas
Sumaišyti 1/2 puodelio bulvių krakmolo ir 1/2 puodelio saulėgrąžų aliejaus. Įdėti mišinį į marlės maišelį ir patariama uždėti ant krūtinės 1 valandai.
Patariama 2 valandoms (galima ilgiau) uždėti į marlę suvyniotas tarkuotas bulves. Kartoti kasdien, kol pagerės.
Raukšlės
Teigiama, kad bulvių košės kaukė, sumaišyta su virtomis pupelėmis, padeda pašalinti raukšles aplink akis.
Išvirkite bulves su žievele, nulupkite ir sutrinkite. Į šiltą bulvių košę įpilkite 1 šaukštą šilto pieno. Gautą masę pašildykite vandens vonelėje. Patariama plonu karšto mišinio sluoksniu užtepkite ant veido, uždegti stora servetėle ar rankšluosčiu ir palikti 15-20 minučių.
Po procedūros, jei oda sausa, kaukę atsargiai nuimkite lininiu skudurėliu, suvilgytu karštu (40-45°C) pienu, jei riebi – vėsiu virintu vandeniu. Patepkite maitinamuoju kremu, atitinkančiu jūsų odos tipą. Po tokios bulvių kaukės oda tampa elastinga, lygi, švelni, išnyksta raukšlės.
Senstančiai, sausai, suglebusiai, suglebusiai odai patariama į šiltą bulvių košę įmušti 1 trynį ir įpilti 1 valgomąjį šaukštą pieno. Kaukė tepama ant veido ir kaklo, po to nuplaunama lygiomis dalimis paimtų mėtų ir liepų žiedų antpilu.
Kaklo raukšlės
Atsiradus ankstyvoms kaklo raukšlėms, rekomenduojama į 2 šaukštus minkštos šiltos bulvių košės įpilti 1 arbatinį šaukštelį skysto medaus ir greitai išmaišyti. Padėti ant audinio gabalo ir apvynioti aplink kaklą. Uždenkite vaško popieriumi ir apriškite skarele. Šį kompresą patariama laikyti mažiausiai 30-40 minučių, tada nuplauti kambario temperatūros vandeniu. Kompresą galima naudoti 2-3 kartus per savaitę.
Sutarkuotas žalias bulves, lygiomis dalimis sumaišykite su kvietiniais miltais ir pienu ir patariama ištepti veido bei kaklo odą.
Sloga, sinusitas
Bulves išvirkite su lupenomis, nupilkite vandenį. Patariama apgaubti save dideliu rankšluosčiu ir kvėpuoti bulvių garus. Bulves galima papildomai sutrinti.
Patariama greitai perbraukti karšta bulve kaktą, nosį, ausis. Tada perpjauti bulvę ir vieną pusę uždėti ant kaktos, o kitą – prie nosies sparnų. Per dieną rekomenduojama tokiu būdu „sukti“ 3-4 bulves. Po procedūros ant kaktos būtinai užsidėti tvarstį iš minkšto vilnonio audinio.
Nudegimai
Sutarkuoti nuskustas bulves. Gautą masę patariama užtepti ant 4-5 kartus sulankstytos marlės ir apdenkite ja pažeistą odos vietą. Po 2 valandų pakeisti jį šviežiu.
Iš karto po nudegimo patariama skaudamą vietą apdėti perpjautomis šviežiomis bulvėmis. Bulvę reikia perpjauti išilgai ir uždėti ant nudegimo vietos. Kas 2-3 minutes dėkite naujų bulvių griežinėlius, kol skausmas atlėgs. Teigiama, kad bulvių dėka nudegimo vietoje net neatsiras pūslių, suminkštės skausmas, žaizda pasidengs apsauginiu krakmolo sluoksniu.
Ant pažeistos vietos patariama užtepti tarkuotų žalių bulvių minkštimą, šiek tiek suspausdami ir suvyniodami į medvilninį audinį. Ši procedūra turėtų būti atliekama kelis kartus per dieną ir naktį.
Nudegusias vietas rekomenduojama kelis kartus per dieną suvilgyti šviežiomis bulvių sultimis arba uždėti šiose sultyse suvilgytais tvarsčiais.
Nudegusią vietą patariama pabarstyti bulvių krakmolu, sumaišytu su soda santykiu 1:1.
Jei stemplė apdegusi nuo šarminių medžiagų, patariama kuo greičiau paruošti bulvių sultis (sulčiaspaudėje ar mėsmale) ir iš karto išgerti po 1/2 stiklinės, o po 30-40 minučių dar 1/2 stiklinės.
Jei nudegusi veido oda, rekomenduojama pasidaryti bulvių kaukę: bulves išvirkite lupenomis, nulupkite, sutrinkite su grietine ir gauta šilta mase patepkite veidą.
Dantys
Valgyti žalias bulves nėra labai skanu, bet labai naudinga dantims ir dantenoms. Bulvėse esantis krakmolas veikia kaip švelnus valiklis ir valo dantis, malšina dantenų uždegimus.
Oda
Žalių bulvių košelę, sumaišytą su augaliniu aliejumi, patariama tepti ant veido, kad sumažintų patinimą ir suteiktų odai elastingumo ir gaivumo.
Išsausėjusią ar saulės nudegintą veido odą gana efektyviai suminkština bulvių kaukės. Tuo tikslu bulvės verdamos su lupenomis, nulupamos, sumalamos, sumaišomos su grietine ir gauta mase, (dar šilta) patariama plonu sluoksniu užtepti ant veido.
Bulvių sultys turi priešuždegiminį poveikį odai. Tai rodo, kad jis gali būti naudingas esant uždegiminėms odos ligoms, tokioms kaip egzema, rožė ir spuogai.
Žaizdos
Bulvės turi priešuždegiminių ir žaizdas gydančių savybių. Liaudies medicinoje žalios bulvės – tarkuotos arba susmulkintos – tepamos ant pažeistų odos vietų nuo nudegimų, egzemos, dermatito, pūlingų odos ligų, furunkulų.
Karpos
Gydymas bulvėmis paprastas – rekomenduojama įtrinti karpas perpjautomis šviežių bulvių puselėmis. Teigiama, kad palaipsniui jos išnyks.
Hipertenzija
4-5 bulves gerai nuplauti, įpilkite 0,5 l vandens, virti 15 minučių. Atvėsinti ir nukošti. Gerti nuovirą patariama po 0,5 stiklinės per 30 minučių prieš valgį.
Patariama 14 dienų iš eilės vartoti nevalgius, 30 minučių prieš valgį po 1 valgomąjį šaukštą tarkuotų žalių bulvių .
Patariam gerti su lupenomis virtų bulvių nuovirą (1-2 stiklines per dieną), taip pat valgyti keptas bulves su lupenomis.
Rekomenduojama gerti nuovirą ar užpilą iš bulvių lupenų: bulvių lupenas gerai nuplauti, užpilti verdančiu vandeniu, pavirti 10 minučių. Palikti atvėsti, nukošti. Patariama gerti po 2 valgomuosius šaukštus 4 kartus per dieną prieš valgį.
Galvos skausmas
Patariama ant kaktos uždėti supjaustytų bulvių griežinėlius arba išgerti bulvių sulčių.
Žinoma, reikia žinoti priežastį: skausmas yra tik simptomas. Bet kai skauda, priežastis neaiški, sunku ištverti. Nuplautą, neskustą bulvę supjaustyti skersai griežinėliais. Griežinėlius patariama uždėti ant kaktos ir pritvirtinti tvarsčiu.
Rėmuo
Žalias raudonas arba baltas bulves gerai nuplauti, sutarkuoti ir išspausti sultis. Sultis gerti rekomenduojama po 150 ml 3 kartus per dieną 30 minučių prieš valgį.
Peršalimas
Bulves išvirkite lupenomis, padėkite ant audinio, sutrinkite šakute kartu su lupenomis ir gausiai užpilkite alkoholiu. Susukite audinį ir patariama uždėti kompresą ant krūtinės ir šiltai apsikloti.
Reumatas
Sutarkuokite 1 kilogramą žalių bulvių (rožinių arba violetinių), uždėti ant audinio ir visai nakčiai šitą kompresą patariama dėti ant skaudamos vietos. Šiltai aprišti.
Skrandžio ir dvylikapirštės žarnos opa
Norint išvengti sezoninio šių ligų paūmėjimo, pavasarį ir rudenį rekomenduojama gerti bulvių sultis dvi savaites, skiedžiant jas šiek tiek medumi – 1/4-1/2 stiklinės 2 kartus per dieną prieš valgį.
Krūtinės angina
Imkite mažas bulves (tinka bulvės su daigais ir net bulvių lupenos). Bulves gerai nuplauti ir virti nedideliame kiekyje vandens, kad iš bulvių kiltų garai, o ne iš vandens, kol atsiras tipiškas bulvių kvapas. Patariama 10-15 minučių įkvėpti garų per nosį ir burną
Kai nusėda druskos
Jei pirštai negali išsitiesinti dėl druskų nuosėdų, patariama pabandyti „žaisti“ su bulve – kuo ilgiau laikyti ją rankose, ridendami kaip kamuoliuką. Galite laikyti ją kišenėje ir, kai tik įmanoma, judinti ją pirštais. Panaudojus -tokių bulvių valgyti nerekomenduojama.
KOMPRESAI
Bulvių kompresai naudojami įvairiems tikslams. Pirma, manoma, kad jie padeda sumažinti kosulį. Poveikis pasiekiamas sumažinus kvėpavimo takų patinimą ir padidinus gleivių išsiskyrimą šildant krūtinę.
Norint paruošti kompresą, reikia nuplauti ir išvirti 3-5 bulves su žievele. Tada bulves sutrinti, sudėti į marlę ir rekomenduojama uždėti ant nugaros ir krūtinės, susivyniodami į rankšluostį 45-60 minučių. Procedūra negali būti atliekama vaikams iki 4-5 metų amžiaus. Kompresas draudžiamas, jei yra temperatūra.
Sąnarių skausmas
200-300 gramų žalių bulvių reikia sutarkuoti ir sumaišyti su tiek pat tarkuotų krienų šaknų. Gauta mase patariama tepti skaudamas vietas. Uždengti celofano plėvele ir apšiltinti vilnoniu audiniu. Paprastai šis kompresas daromas nakčiai.
Osteochondrozė
Paimkite tarkuotas žalias bulves ir medų lygiomis dalimis, uždėkite masę ant servetėlės ir 2 valandoms patariama uždėti ant stuburo.
Poliartritas, reumatas
Siūloma visą dieną su savimi nešiotis žalias bulves. Po kurio laiko bulvės pajuoduos, tada jas reikia nedelsiant išmesti.
Reumatas
Sutarkuokite 1 kilogramą žalių bulvių (geriausia rožinių). Lininį audinį perlenkite per pusę, per vidurį paskleiskite bulvių minkštimą, sulenkite ir apvyniokite skaudamą vietą. Gerai ant viršaus pririšti ką nors šilto. Visą naktį būti šiltai apsiklojus. Kompresus dėti kas antrą dieną.
Artritas
Sąnarių ir kojų skausmui malšinti rekomenduojama trintuvėje ar mėsmale sutrintų žalių bulvių kompresus dėti ant skaudamų vietų.
Raiščių patempimas ar plyšimas
Gali padėti žalios bulvės žievelės masė ir kompresai iš jos.
Tamsūs ratilai po akimis
Bulvių kompresai gali būti naudingi, jei dėl nuovargio ir miego trūkumo po akimis atsiranda tamsūs ratilai ir maišeliai. Norint paruošti kompresą, vieną bulvę reikia nuplauti ir sutarkuoti smulkia tarka. Tada gautą masę padalinkite per pusę, abi dalis suvyniokite į marlę ir patariama 10 minučių uždėkite ant akių.
Maišeliai po akimis
Patariama ant akių uždėti per pusę perpjautą šiltą bulvę. Bulves virti su žievele. Palaikykite 30 minučių. Šiuo metu patartina atsigulti.
Venų varikozė
Vietas su patinusiomis venomis reikėtų kelis kartus per dieną tepti šviežių bulvių sultimis arba dėti tvarsčiais pamirkytus šiose sultyse.
Aukšta temperatūra
2 žalias bulves sutarkuokite stambia tarka. Į gautą masę supilkite 1 valgomąjį šaukštą acto ir padėkite ant švarios, keliais sluoksniais perlenktos šluostės ar marlės. Audinys turi būti kuo platesnis, kad į jį būtų galima suvynioti bulvių košę.
Patariama uždėti gautą kompresą ant kaktos, o po kurio laiko pakeisti paruošdami naują.
Lygiai taip pat ruošiamas bulvių kompresas nuo gerklės skausmo. Į audinį suvyniotas bulves patariama dėti ant gerklės. Gerai apvynioti kaklą skarele.
Inhaliacijos
Sergant ūminėmis kvėpavimo takų ligomis, kurias lydi kosulys, rekomenduojama daryti bulvių inhaliacijas.
Bulvės verdamos be druskos nedideliame kiekyje vandens. Uždėkite rankšluostį ant galvos ir kvėpuokite virš garų 5-10 minučių.