Mums įprasta širdelę pastiprinti gudobelių vaisiais, bet Vakarų Europoje labiau mėgstami lapai su žiedais. Dabar surinkta minėta žaliava žiemą Jums sutaupys krūvą pinigų, nervų ir sveikatos.
Geriausia rinkti tik pradėjusius žydėti gudobelės žiedus ir tik giedrą dieną, nes tuomet juose susikaupę daugiausia vaistingų medžiagų. O džiovinti juos reikia pavėsyje gerai vėdinamoje patalpoje ant balto ar sviestinio popieriaus.
Šio augalo žieduose ir vaisiuose yra angliavandenių, eterinio aliejaus, karotino, pektino, mineralinių druskų, tanidų, riebalinio aliejaus bei kitokių naudingų medžiagų. Gudobelėje esančios veikliosios medžiagos mažina cholesterolio kiekį kraujyje ir didina lecitino, plečia periferines bei vidines kraujagysles, gerina širdies bei galvos smegenų kraujagyslių ir kraujo apytaką, mažina arterinį kraujo spaudimą.
Gudobelės tinka:
padažnėjus širdies plakimui, sutrikus miegui, esant neurozėms, padidėjus kraujospūdžiui.
1 stiklinė šviežių gudobelės vaisių + 1 stiklinė geros degtinės. Gudobelės vaisius gerai nuplaukite šiltame vandenyje. Sutrinkite vaisius, kad gautūsi košelė. Sudėkite gautą masę į stiklinį indą, užpilkite 1 stikline geros degtinės. Leisti nusistovėti kambario temperatūroje tamsioje vietoje, laikas nuo laiko pamaišant. Tinktūra bus tinkama naudojimui po 3 savaičių. Nukošti, supilti į tamsios spalvos stiklinį indą, sandariai jį uždarant. Turi gautis rausvo atspalvio tinktūra, kurią rekomenduojama gerti prieš valgį po 20-30 lašų į nedidelį kiekį vandens 3-4 kartus per dieną. Šią tinktūrą rekomenduojama naudoti: nemigos ir stresų atvejais, įtampos spazmų mažinimui; streso atveju, lydimo aukštu kraujo spaudimu. Liaudies medicinos žinovai tvirtina, kad gudobelės vaisiai yra puikus gamtos padėjėjas širdies darbui pagerinti.
Gudobelė – birute.martisiene@gmail.com