Rožių kvapas, rožių žiedlapiai veikia raminančiai, atpalaiduojančiai, ramina įtemptus nervus.
Žiedlapiai turi daug naudingų savybių: vitaminas C, vitaminas B, karotinas, kalcis. Puikiai padeda kraujagyslių sistemai – juose yra nemažai geležies. Yra naudingi kepenų funkcijai. Teigiamai veikia kraujagysles. Padeda naikinti žarnyno parazitus. Teigiamai veikia odą – mažina spuogų ir vočių atsiradimą. Paskatina imuninę sistemą, suteikia galimybę pasipriešinti įvairiems virusams, infekcijoms, turi organizmą stiprinančių savybių, stimuliuoja audinių atsinaujinimo procesą. Rožė turi antiseptinį, priešuždegiminį, antihelmintinį, raminamąjį, žaizdas gydantį poveikį. Rožių žiedai padeda esant prieš menstruaciniam sindromui, padeda pogimdyvinės depresijos atvejais.
ROŽIŲ ŽIEDLAPIŲ ARBATA
Arbatos naudojimas yra teigiama profilaktika širdies nepakankamumui. Tonizuoja organizmą suteikdama teigiamų emocijų. Rožių arbata gali gydyti virškinimo problemas. Vidurinių Rytų šalyse rožių elementai dedami į įvairius gėrimus, kad būtų pašalintos opos ir skrandžio skausmai. Taigi rožių arbata yra susijusi su virškinimo palengvinimu. Rožių arbata sumažina gliukozės kiekį organizme. Tai sumažina angliavandenių, kurie gali reguliuoti diabetą, suvartojimą.
Arbatos receptas
Vienai stiklinei arbatos užtenka šaukštelio džiovintų žiedlapių. Užpilti karštu vandeniu, palaikyti būtinai uždengtą 5-10 minučių. Nukošti. Gerti kelis kartus per dieną.
Šią arbatą rekomenduojama gerti peršalimo, bronchito atvejais, tinka kaip profilaktinė priemonė prieš anginą ir bronchitą.
Taip pat rekomenduojama sergant įvairiomis neurozėmis ir susijaudinus.
Priešuždegiminė ir antiseptinė priemonė
3 valgomieji šaukštai sudžiovintų rožių žiedlapių +2 stiklinės verdančio vandens. Gerai uždengus – leisti prisitraukti 10-12 valandų. Nukošti. Gerti patariama po 150-200 ml 3 kartus per dieną – puse valandos prieš valgį.
Angina
1 valgomasis šaukštas rožių žiedlapių +1 stiklinė verdančio vandens – Leisti prisitraukti 1-2 valandas. Nukošti. Rekomenduojama skalauti gerklę 3-4 kartus per dieną.
Dantų skausmas
Sausi susmulkinti rožių žiedlapiai + medus (1:1) ir gerai išmaišyti. Rekomenduojama po 1 arbatinį šaukštelį šio mišinio sučiulpti, jeigu norite nuimti dantenų skausmą ir jas sustiprinti.
Rožių žiedlapių užpilas rekomenduojamas naudoti širdies kraujagyslių negalavimams palengvinti. Jis stiprina širdies raumenį ir padeda sustabdyti smegenų kraujagyslių spazmus.
Rožių žiedlapių vynas
Saują džiovintų rožių žiedlapių sudėti į drobinį maišelį. Užrišti (galima užsiūti). Užpilti sausu baltu vynu. Po 7 dienų rožių žiedlapius pakeisti ir vėl sudėti su maišeliu į vyną. Dar po 7 dienų perkošti, įdėti kiek medaus ir gardžiuotis.
Parduotuvėse pirktos rožės yra netinkamos naudoti, nes yra apdorotos chemikalais.
ROŽIŲ PUMPURAI, ŽIEDAI
Rožių pumpurai turi tonizuojančių, priešuždegiminių, antiseptinių ir raminamųjų savybių. Be to, juose yra visas kompleksas vitaminų: E, C, K, D. Šios nuostabios gėlės pumpurus patariama vartojama sergant širdies ligomis. Teigiama, kad stabdo galvos smegenų kraujagyslių spazmus, padeda stiprinti širdies raumenį.
Geriama rožių pumpurų arbata menstruacijų metu sukelia mažiau spazmų. Sakoma, kad rožių arbatos vartojimas 3-6 mėnesių laikotarpiu gali sumažinti tiek spazmų problemas, tiek menstruacijų metu patiriamą stresą.
ROŽIŲ ŽIEDLAPIŲ VANDUO
KAIP PASIRUOŠTI ROŽIŲ ŽIEDLAPIŲ VANDENĮ NAMŲ SĄLYGOMIS
50 gramų rožių žiedlapių +1 litras šalto vandens +250 gramų cukraus. Išmaišyti. Leisti prisitraukti 2-2,5 valandas. Nukošti. Laikyti šaldytuve. Rekomenduojama naudoti veido valymui kasdien – vakare
2 valgomieji šaukštai susmulkintų rožių žiedlapių +1 stiklinė verdančio vandens. Leisti prisitraukti 1 valandą. Nukošti. Rekomenduojama naudoti anginos skalavimui ir kompresėliams ant akių vokų. Laikyti šaldytuve.
Rožių vanduo iš rožių žiedlapių: 10 g žiedlapių užpilkite stikline verdančio vandens ir leisti prisitraukti uždengus 1 valandą. Nukošti.
Liaudies medicina teigia, kad rožinį vandenį galima naudoti kaip priemonę turint problemų su akimis. Kad nuimti deginimo pojūtis akyse, patariama sumirkytą rožiniame vandenyje vatos tamponą uždėti ant vokų. Teigiama, kad ši procedūra gana greitai pašalina šį nemalonų jausmą. Šitą procedūrą rekomenduojama daryti kas vakarą – ypatingai – jeigu diena praleista prie kompiuterio.
Rožių vanduo yra puikus valiklis ir priešuždegiminis preparatas, kurį galima tepti veidą kaip losjoną du kartus per dieną.
Sausai odai
50 gramų žiedlapių +1 litras verdančio vandens. Palaikyti parą. Nukošti. Laikyti šaldytuve.
ROŽIŲ ALIEJUS
Raudonųjų rožių žiedlapiai surinkti prieš patekant saulei, tuo metu, kai pumpurai ką tik atsiskleidė.
Į litro stiklainį supilkite 3 vidutinius puodelius žiedlapių ir užpilkite 300 ml alyvuogių aliejaus, kad jis visiškai juos apsemtų. Stiklainį gerai užsukite dangteliu ir padėkite į tamsią, šaltą vietą 20-25 dienoms, kasdien maišydami, kol pabals. Tada nukoškite žiedlapius ir padėkite į šaltą vietą, geriausia į šaldytuvą. Palaukite 1 valandą ir aliejus paruoštas naudoti.
Šviežių gėlių aromato ar rožių aliejaus įkvėpimas palengvina migrenos priepuolius, galvos svaigimą, pykinimą, silpnumą.
Rožių aliejus išoriškai naudojamas liaudies medicinoje kaip antiseptinė ir priešuždegiminė priemonė.
Rožių aliejus savo poveikiu gali atgaivinti jūsų odą, padaryti ją aksominę ir švelnią. Teigiama, kad taip pat padeda atsikratyti raukšlių.
Tepalas
1 gramas sausų rožių lapų miltelių +100 gramų nesūdyto sviesto. Gerai išmaišyti. Išoriškai naudojamas praguloms, furunkulams, nudegimams gydyti.
DŽIOVINIMAS
Paprasčiausias ir patogiausias variantas yra išardyti pumpurą į atskirus žiedlapius, pašalinti pažeistus lapelius, tada išdėlioti ant popieriaus vienu sluoksniu, kad nesiliestų vienas su kitu, tada uždengti kitu popieriaus lapu ir palikti 3-4 dienas, kol visiškai išdžius.
Geriausias žiedlapių rinkimo laikas yra ankstyvas rytas – iš karto nukritus rasai. Reikia pasistengti rinkimo darbus užbaigti iki pusiaudienio. Rožių žiedlapiai kurie renkami pusiaudienyje netenka 30% aliejaus. Džiovinti žiedlapius patartina tamsioje, gerai vėdinamoje vietoje. Laikyti džiovintus žiedlapius reikėtų gerai uždarytuose induose.