Spygliuočiai nežydi. Tai tikrai žinome iš botanikos pamokų. Tačiau pavasarinis žydėjimas neaplenkia ir mūsų paprastosios eglės. Apdulkinimo metu, pavasario pabaigoje – vasaros pradžioje, mūsų spygliuočiai tampa ne mažiau dekoratyvūs nei daugelis žydinčių augalų. Vietoj žiedynų ant medžio atsiranda vyriški ir moteriški eglių spurgai.
Liaudies medicinoje gali būti naudojamos eglės jaunų ūglių viršūnėlės su pumpurais, renkamos žydėjimo laikotarpiu – gegužės mėnesį. Vertingi ir nesubrendę pumpurai.
Kaip ir eglės spygliuose, jaunuose eglės konkorėžiukuose (moteriški eglės konkorėžiukai) yra eterinio aliejaus. Taip pat yra nemažas vitaminų kiekis, ypač C ir D.
Moteriški eglės konkorėžiukai pirmiausia gali būti panaudojami kaip priemonė nuo viršutinių kvėpavimo takų ir plaučių ligų. Kosulys, bronchitas, plaučių uždegimas, bronchinė astma, plaučių tuberkuliozė – nuo šių ligų gali praversti eglės konkorėžiukai. Jie taip pat gali padėti nuo gerklės skausmo, gripo ir peršalimo. Medžiagos iš eglės žiedų ( moteriškų) konkorėžiukų spurgų turi antimikrobinį, dezinfekuojantį poveikį, padeda stiprinti imuninę sistemą.
Patariama pakramtyti jaunus minkštus pumpurus nenuryjant, kad padėtumėte sau gydyti gripą ir tonzilitą.
Kada rinkti eglės jaunus konkorėžiukus (žiedus), kaip juos laikyti
Medicininiais tikslais renkami tik jauni eglių kankorėžiai. Juos tokiais galima laikyti tik iki liepos vidurio. Geriau juos rinkti birželio mėnesį, kai spurgai dar žali, nesumedėję ir lengvai pjaustomi.
Moteriškos eglės spurgai ant eglės šakų (žiedai) pasirodo apie gegužės vidurį. Jie vystosi tų ūglių, kuriems yra dveji metai, galuose.
Kaip naudoti eglės spurgus
Užpilai ir nuovirai
Pumpurus galima virti kaip arbatą arba naudoti užpilams ir nuovirams, kuriuos galima gerti arba naudoti kompresams ir vonelėms.
Užpilui gauti dažnai naudojami susmulkinti paprastosios eglės pumpurai.
2 valgomieji šaukštai susmulkintos žaliavos +1 stikline virinto vandens ir virinama 30 minučių. Atvėsinti. Nukošti. Tai yra stipri antimikrobinė ir antispazminė priemonė.
Konkorėžiukų nuoviras
50 gramų susmulkintų sausų nesubrendusių konkorėžiukų + 1 stiklinė karšto vandens ir virinama 30 minučių. Nukošti. Naudoti patariama kaip stiprus antiseptikas skalaujant sergant angina, gerklės skausmu, inhaliacijoms ir lašinimui į nosį sergant sloga ir sinusitu.
Perspėjimas
Jis toks pat kaip ir pušies: inkstų ligos, hepatitas, nėštumas. Pagyvenę žmonės eglių spurgus turėtų naudoti atsargiai. Taip pat yra individuali netolerancija.