Skystina gleives
Sirupai nuo kosulio; švelnus pastuksenimas per nugarą; kompresai ant krūtinės ir gerklės (karšto vandens, karštos citrinos, varškės ar trintų, karštų bulvių su lupenomis); vandens garų inhaliacija.
Geriant daug šilto vandens, vaikai gali palengvinti kosulį ir pagreitinti sveikimą. Didelis skysčio kiekis skystina gleives ir padeda joms lengviau išeiti iš kvėpavimo takų.
Kvėpavimo takų drėkinimas
Vandens garų inhaliacija; gausiai vartojami šilti gėrimai; oro kambariuose drėkinimas drėgnais rankšluosčiais ant radiatorių ir skalbinių kabyklų.
Kvėpavimo palengvinimas
Gulint lovoje viršutinė liemens dalis turėtų būti pakelta. Padėkite po įprasta vaiko pagalve dar vieną pagalvėlę.
Žolelių arbatos
Tinka visos žolelės, pasižyminčios uždegimą slopinančiu ir bakterijas naikinančiu poveikiu.
Tai gali būti: ramunėlės, liepų žiedai, aviečių ir juodųjų serbentų lapai, čiobreliai.
Priešuždegiminiai vaistiniai augalai:
šalavijas, ramunėlės, eukaliptai, melisa, mėtos.
Atsikosėjimą lengvinančios vaistažolės:
šaltalankiai, gysločiai, žibuoklės, saldymedis.
Vaikams tinkamų kosulio receptų parinktys:
Su pienu
Virinto gerai šilto pieno 1 valgomasis šaukštas + 1 arbatinis šaukštelis vaistažolių nuoviro + 1 arbatinis šaukštelis medus.
Su šokoladu
1 valgomasis šaukštas vaistažolių nuoviro + ¼ šokolado plytelės + 2 valgomieji šaukštai pieno. Gerai išmaišyti.
Normos vaikams: 1-2 arbatiniai šaukšteliai paruošto vaistuko 2-3 kartus per dieną.
Veiksmingiausias vaikų kosulio gydymas liaudies gydymo priemonėmis yra naudojamas šiltas gėrimas, daug skysčių. Kai organizmas atsiduria ties dehidratacijos riba, tirštėja kraujas, o kartu ir gleivės, susikaupusios kvėpavimo organuose. Vartojant maksimaliai šiltus gėrimus, skystėja skrepliai ir kraujas, greitai pasišalina ligos metu išsiskiriantys toksinai.
Kompotai iš džiovintų vaisių, įvairių šaldytų uogų.
Tik šviežiai spaustos sultys: uogos, vaisiai, daržovės (morkos, burokėliai, kopūstai).
Jei vaiko kosulį lydi gerklės skausmas, tiks kisieliai: spanguolės, bruknės ir vyšnios. Kisieliai yra gerai dėl savo apgaubiančio poveikio, jie gali sušvelninti rijimo procesą ir padaryti jį neskausmingą.
KOMPRESAI
1 valgomasis šaukštas miltų + 1 arbatinis šaukštelis sausų garstyčių miltelių + 1 arbatinis šaukštelis saulėgrąžų aliejus + 1 arbatinis šaukštelis medaus +1 valgomasis šaukštas degtinės. Gerai sumaišyti. Kaitinti mišinį vandens vonelėje, nuolat maišant. Gautą „tešlą“ uždėti ant marlės tvarsčio ir patariama uždėti ant krūtinės. Uždengti viršų polietilenu ir apvynioti šiltu audiniu. Laikyti rekomenduojama kol kompresas atvės.
**********************
Teigiama, kad padeda nakčiai patrinti kojas degtine ir uždėti šiltas kojines. Tačiau pėdų negalima trinti degtine, jei vaikas karščiuoja.
******************************
Išvirti bulves su lupenomis, sutrinti jas karštas su lupenomis. Įdėti garstyčių, sodos ir medaus. Gerai sumaišyti. Uždėti gautą turinį ant marlės tvarčio. Patariama dėti ant krūtinės ir nugaros.
********************
Po 1 arbatinį šaukštelį: medaus, degtinės ir aliejaus. Sumaišyti iki košelės. Ja sudrėkintą marlės gabalėlį patariama 2-3 valandom uždėti ant bronchų, kaklo ar nugarytės (tik ne širdelės vietoje).
Praėjus laikui nuimti ir palikti tik šildomąjį audinį -vilnonį.
****************************
Patariama vaikui duoti pauostyti perpjauto svogūno ar padėti česnako skiltelių prie lovos.
******************************
Druskos kompresas
Druską pakaitinti keptuvėje ir, susukus į marlę ar kitą audinį, patariama uždėti ant krūtinės. Ant viršaus uždėti vilnonį audeklą, kuris palaikytų šilumą.
***************************
Garstyčių kompresas padukams
Į vaiko kojinaites patariama įberti garstyčių miltelių ir apmauti jas vaikui nakčiai. Tinka apmauti vilnonėmis kojinytėmis, nes jos aktyvintų refleksinius padukų taškus. Toks kompresas padeda suaktyvinti kraujotaką ir malšina uždegimą.
***************************
Virtos šiltos bulvės kompresas
Išvirti bulvių su lupenomis ir sutrinti. Tokį šiltų bulvių kompresą rekomenduojama dėti ant krūtinės, kai kamuoja kosulys.
Virta šilta bulvė, perpjauta ir uždėta ant abiejų nosies šnervių pusių, padeda, kai užgulta nosis ir ilgai nepraeina sloga.
*************************
Medaus kompresas
Pašildyti medų. Patariama juo ištepti nugarą ir krūtinę, tada uždėti medvilnės audeklą ir ant viršaus – vilnonį audeklą. Tinka atsikosėjimo palengvinimui.
*************************
Varškės kompresas
Tai būdas, kuris gali padėti sergant bronchitu ir panašiomis kvėpavimo takų ligomis.
Naminė varškė šiek tiek pašildoma (orkaitėje arba mikrobangų krosnelėje) ir įvyniojama į audinį. Dėti patariama ant nugaros, krūtinės. Vengti širdies zonos. Ant viršaus uždedame plėvelę, o ant jos – vilnonį audinį.
**********************************
Kopūsto lapas
Medus ant kopūsto apvirto lapo. Patariama dėti ant krūtinės, galima dar ir ant pėdų uždėti.
Kopūsto lapą pamerkite 1-2 minutes į verdantį vandenį, po to aptepti jį medumi ir rekomenduojama uždėti ant krūtinės (kai kosulys stiprus, dar vieną taip paruoštą kopūsto lapą galima uždėti ant nugaros). Aptempti marškinėliai gerai išlaikys kopūsto lapus visą naktį. Teigiama, kad ryte iš jų beveik nieko nelieka. Kompresą rekomenduojama dėti 3-5 naktis.
***************************
Garstyčių paplotėlis
Naminiai garstyčių pleistrai vaikams po trejų metų.
Garstyčių pleistrai puikiai gydo visų rūšių kosulį. Patiems mažiausiems tokius pleistrus sunku išlaikyti ilgiau nei 1 valandą, o trejų metų vaikai jau gana sąmoningi juos išlaiko.
1 valgomasis šaukštas: saulėgrąžų aliejaus + medaus+ garstyčių miltelių + miltų. Padaryti plokščią „pyragą“, suvynioti į marlę, pašildyti. Patariama šiltą padėti ant nugaros ar krūtinės, palaikyti 1 valandą. Nuo nuolatinio kosulio vietoj miltų galima vartoti virtas bulves.
***********************
Šilti, gausūs gėrimai
Nereikia duoti vaikui iš karto daug gerti – užtenka kelių gurkšnių: aviečių arbatos, žolelių užpilo, pieno su medumi ar figų – kas 10-15 minučių, kad sumažėtų uždegimas bei suminkštėtų sausas kosulys.
Citrinos sultys
Išspausti citrinos sultis+ vanduo+ medus. Gerai išmaišyti ir rekomenduojama duoti vaikui gerti( truputį šiltą) kada tik nori gerti- stiprina imuninę sistemą (ir ne tik vaikų).
**************************
Bananai
Jei vaiko organizmas pieno nepriima, galima paruošti tokį gėrimą: bananų tyrė iš vieno vaisiaus + 1 valgomasis šaukštas medaus + 1 arbatinis šaukštelis mėtų nuoviro + 1 arbatinis šaukštelis citrinų sulčių . Šį mišinuką patariama po truputį valgyti visą dieną.
****************************
Susmulkinkite 2 prinokusius bananus, įpilkite 200 ml karšto vandens, virkite 10 minučių. Nukoškite ir įdėkite medaus. Patariama gerti šiltą.
********************
Išvirti bananą su cukrumi, kad susidarytų skysta tyrelė-sirupas (virti įdėjus indą į vandens vonelę) ir rekomenduojama vaikui duoti šio turinio po arbatinį šaukštelį. Sirupas skanus ir visiškai saugus, galima duoti 3-4 kartus per dieną, bet jei mažylis prašys dažniau, tai bus tik į naudą.
**********************
Bananas su pienu
Jei skauda gerklę, kosėjate, pažeidžiami bronchai, skauda gerklę: bananas – 1 vnt.+ kakava – 3 valgomieji šaukštai +200 ml pieno. Bananą sutrinti, sumaišyti su kakava, užpilti karštu pienu, atvėsinti ir duoti gerti. Teigiama. kad gėrimas padeda iš 1-2 kartų.
***********************
Subrendusius banano vaisius sutrinkite šakute, įpilkite medaus ir truputį verdančio vandens. Vartoti patariama po 1 arbatinį šaukštelį 3 kartus per dieną po valgio.
***********************
Rozmarinas
Taip pat galite užplikyti rozmarino žolelę ir pridėti medaus, kad susidarytų saldus mišinys su kartumo atspalviu. Gerti patariama po 1-2 arbatinius šaukštelius kas valandą.
***********************
Pienas su svogūnu
Viena pieno stiklinė + vienas vidutinio dydžio svogūnas. Svogūną nulupkite, supjaustykite nedideliais gabalėliais, sudėkite į puodą su pienu ir užkaiskite. Kai pienas užvirs, sumažinkite viryklės kaitrumą, puodą uždenkite dangčiu ir palikite vaistą virti dar valandą.
Jei norite įdėti medaus, dėkite jo tada, kai pienas bus nukaistas ir kiek pravėsęs, nes esant aukštai temperatūrai medus praranda visas naudingas medžiagas. Rekomenduojama verdant dar įdėti skiltelę česnako.
**************************
Sutrinti svogūną su karštu pienu iki vientisos masės ir palikti atvėsti. Patariama suvalgyti šio turinio po 1 arbatinį šaukštelį tris kartus per dieną.
***************************
Figų nuoviras
1 valgomasis šaukštas smulkiai pjaustytų figų + 1 stiklinė karšto vandens. Pakaitinti ant silpnos ugnies 10-15 minučių. Paruoštą tirpalą patariama gerti po ¼ stiklinės po valgio.
*******************
Figos su pienu.
Saldūs smulkiai supjaustyti vaisiai dedami į pieną ir dedama ant silpnos ugnies. Pavirinti 20-30 minučių. Gerai išmaišyti ir palikti šiek tiek atvėsti. Šią liaudišką priemonę nuo šlapio kosulio patariama gerti šiltą arba karštą, po stiklinę 3 kartus per dieną.
******************
Datulės
10 datulių + 500 ml karšto vandens. Pavirinti 30 minučių. Nukošti, išspausti. Gerti patariama karštą nuo sauso kosulio.
200 ml pieno galite išvirti 6-7 džiovintas datules.
*******************
Avietės
Vidutiniškai karšta arbata su medumi ir aviečių uogiene – žinomi receptai, bet ne mažiau veiksmingi. Draudžiama alergiškiems vaikams. Taip pat aviečių arbatų nereikėtų gerti esant aukštai temperatūrai, kai iš organizmo pasišalina didelis kiekis skysčių, o avietės ir serbentai prie to tik prisideda.
Šilta aviečių arbata padės numalšinti gerklės dirginimą ir pašalinti naktinį kosulį. Galite naudoti tiek šviežias uogas, tiek uogienės pavidalu. Gėrimą geriau gerti prieš miegą – be kosulį slopinančio poveikio, jis padės atsipalaiduoti ir užmigti.
***********************
Gebenė
Lapai ir stiebai apsemtinai užpilami vandeniu ir virinami 20 minučių. Nuovirą patariama gerti po 2 valgomuosius šaukštus du kartus per dieną (vaikams po 1 arbatinį šaukštelį).
*********************
Imbiero šaknis
2 valgomieji šaukštai sutarkuotos šaknies + 1 stiklinė cukraus. Įpilkite nedidelį kiekį vandens ir kaitinkite ant silpnos ugnies, kol gausis klampi masė. Paruoštas vaistas nuo sauso kosulio rekomenduojamas gerti po pusę arbatinio šaukštelio tris kartus per dieną.
************************
Anyžius
Augalo sėklos sumaišomos su medumi ir svogūnais, užpilamos vandeniu ir išverdamos. Leisti atvėsti. Nukošti. Nuovirą patariama gerti atvėsus – po 1 valgomąjį šaukštą kas 2 valandos (vaikams – po 1 arbatinį šaukštelį).
*************************
Gyslotis
Nuo šlapio kosulio
0,5 litro verdančio vandens + 2-3 valgomieji šaukštai sauso susmulkinto gysločio. Gerai išmaišyti. Leisti prisitraukti 2-3 valandoms. Nukošti. Gerti patariama po 80-100 ml 3 kartus per dieną.
*************************
Medus
Medus labai veiksmingai malšina kosulį ir padeda užmigti sergančiam vaikui.
Tamsus medus, pvz., grikių, gali veikti geriau, nes turi daugiau antioksidacinių savybių, kurios gali padėti numalšinti sudirginimą, gerklės skausmas.
Paprasčiausia ir saugiausia priemonė nuo kosulio vaikams – pienas su medumi. Ten pat dedama ir sviesto – toks šiltas gėrimas suminkština sudirgusią gerklę ir nuramina įkyrų naktinį kosulį. Medus yra natūralus antiseptikas ir padeda kovoti su bakterijomis.
Užvirinkite stiklinę šviežio pieno. Leisti truputį atvėsti. Įdėti vieną arbatinį šaukštelį medaus. Išmaišykite ir įdėkite nedidelį kiekį sviesto.
Patariama išgerti gurkšnį prieš pat miegą. Pienas numalšins dirginimą ir niežulį, o medus teigiamai paveiks gleivinę ir naikins bakterijas. Šiame recepte esantis sviestas yra būtinas, norint sumažinti skausmą ir sumažinti gerklės skausmą.
********************
Ridikas
Išpjauti juodojo ridiko šerdį, į duobutę įpilti šiek tiek medaus. Po kelių valandų ridikas išskirs sultis. Gautas sultis patariama gerti 3 kartus per dieną: suaugusiems – 2 valgomuosius šaukštus, 4-14 metų vaikai – 1 valgomąjį šaukštą sulčių.
Taip pat rekomenduojama naudoti iš tarkuotų vaisių išspaudus sultis, sumaišyti su šaukšteliu medaus.
*********************
Kriaušės
Virtos ir keptos kriaušės yra puiki priemonė nuo stipraus kosulio ir uždusimo. Džiovintų kriaušių nuoviras numalšina troškulį aukštoje temperatūroje.
1 stiklinė susmulkintų džiovintų kriaušių + 500 ml vandens. Pavirti 20 minučių. Indą palikite suvyniotą 4 valandas. Nukošti. Gerti patariama po 100 ml 4 kartus per dieną 30 minučių prieš valgį.
**********************
Bruknės ir braškės
Norint palengvinti skreplių atsiskyrimą, patariama gerti bruknių sultis su medumi arba 1 valgomąjį šaukštą bruknių sirupo -kelis kartus per dieną. Tuo pačiu metu rekomenduojama gerti braškių lapų ar džiovintų braškių vaisių nuovirą.
**********************
Razinos
30 gramų razinų apsemtinai užpilkite šaltu virintu vandeniu 45 minutes. Nusausinkite kiaurasamtyje. Patariama valgyti razinas prieš miegą su karštu pienu. Teigiama, kad padeda net esant stipriam kosuliui.
**********************
Gogolis-mogolis
Liaudies saldus vaistas „gogol-mogol” visada buvo naudojamas mažiems vaikams gydyti.
Poveikis:
Ramina ir minkština, sumažėja gerklų dirginimas, o tai pašalina kosulį;
Medus turi priešuždegiminį poveikį;
Dėl trynio ir medaus padidėja imunitetas.
1 vištos arba 2 putpelių kiaušinių trynių. Trynius išplakite, įpilkite 3 valgomuosius šaukštus medaus. Mišinį užpilkite stikline pašildyto pieno. Gerai suplakti ir patariama suvalgyti mišinį per 24 valandas. Gydymas atliekamas 5-7 dienas.
***********************
Inhaliacija
Garinimui: raudonėlis, kadagiai, ramunėlės, mėtos, eukaliptai, aviečių lapai, saldymedis, šalavijas. Paruoškite nuovirą ir supilkite jį į dubenį su karštu vandeniu. Tada patariama vaiką pasodinti priešais dubenį. Uždengiamas rankšluosčiu ir pakvėpuoja šiais garais.
Garų soda arba druskos tirpalas
Jūros druska arba soda ištirpinama verdančiame vandenyje (1 stiklinė verdančio vandens + 1 arbatinis šaukštelis sodos arba trys šaukštai druskos).
Inhaliacijos su soda lengvina kosulį. Litre verdančio vandens reikia ištirpinti 1 valgomąjį šaukštą sodos ir patariama pakvėpuoti šiais garais.
Eteriniai aliejai
Tinka eukaliptų, kadagių, pušų, arbatmedžių, tujų, Altajaus kedrų: 3 lašai aliejaus + 1 stiklinė verdančio vandens.